Praktyczny poradnik dla gastronomii: Jak wykorzystać sztuczne rośliny i zielone ściany w restauracjach i barach?

Projektowanie wnętrza restauracji jest istotnym aspektem działalności, który jest często bagatelizowany. Jednak, od wprowadzenia pierwszych sztucznych roślin w roku 1950, architekci i dekoratorzy wnętrz, tak jak to zauważył amerykański pisarz i designer Billy Baldwin, dostrzegli potencjał tych nieszkodliwych, bezobsługowych, a przede wszystkim estetycznych dodatków. Baldwin powiedział: "Wnętrze bez roślin jest jak obraz Van Gogha bez gwiazd."

Sztuczne rośliny są stałym dodatkiem do wielu prywatnych i komercyjnych przestrzeni, a szczególnie w branży gastronomicznej. W tym przewodniku, poruszymy tematykę zastosowań tych roślin w różnych typach restauracji, barów i kawiarni.

Ale... dlaczego sztuczne rośliny?

 1. Zero konserwacji: Przy sztucznych roślinach nie musisz się przejmować kwestią podlewania, przycinania czy optymalnego umieszczenia w słońcu, jak to ma miejsce w prawdziwych roślinach.
 2. Długowieczność: Sztuczne rośliny są odporne na choroby, szkodniki, warunki atmosferyczne; nie zasychają, nie żółkną.
 3. Estetyka: Z łatwością można uzyskać dowolny wygląd, pożądany kształt, kolor, rozmiar. Ważnym jest, że wyglądają tak realistycznie, że trudno je odróżnić.
 4. Elastyczność: Można je stosować w każdej przestrzeni i w dowolnych warunkach.

Poprzez zastosowanie sztucznych roślin, zarówno kwiatów jak i zielonych ścian, można nie tylko tworzyć estetycznie przyjemne przestrzenie, ale także tematyczne, które wpływają na wrażenia gości korzystających z tak zaaranżowanej przestrzeni.

Dla zapewnienia lepszej komunikacji, ten przewodnik będzie podzielony na sekcje według najpopularniejszych typów kuchni i zastosowań w branży gastronomicznej. Każdy z nich będzie zawierał specyficzne porady, inspiracje i koncepcje, które pozwolą Ci lepiej zrozumieć, jak i gdzie najlepiej wykorzystać sztuczne rośliny.

Spis treści:

 1. Zalety stosowania sztucznych roślin
 2. Restauracje Sushi
 3. Restauracje Wietnamskie
 4. Restauracje Chińskie
 5. Restauracje Indyjskie
 6. Restauracje Polskie
 7. Restauracje Hiszpańskie
 8. Restauracje Włoskie
 9. Ogródki piwne
 10. Kawiarnie i bary
 11. Kluby i miejsca spotkań
 12. Beach-bary nad rzekami
 13. Praktyczne porady

Zalety stosowania sztucznych roślin

Zanim przejdziemy do konkretnych zastosowań sztucznych roślin w różnych typach lokali gastronomicznych, warto podkreślić ich ogólne zalety, szczególnie w kontekście biznesowym. Komplementując powyższe uwagi, oto podstawowe korzyści wynikające z ich zastosowania:

 1. Bezobsługowe: Sztuczne rośliny nie wymagają podlewania, przycinania, nawożenia ani szczególnej troski zmiennej pory dnia czy roku.
 2. Długowieczne: Odpowiednio traktowane i czyszczone, sztuczne rośliny mogą wytrzymać wiele lat, dłużej niż ich żywe odpowiedniki.
 3. Powszechne: Sztuczne rośliny stanowią równie elegancki dodatek do wystroju wnętrz co ich żywe odpowiedniki. Co więcej, dostępne są w różnych kształtach i formach, które mogą być dostosowane do konkretnych potrzeb.
 4. Wszechstronne: Ze względu na szereg dostępnych opcji, sztuczne rośliny mogą być stosowane w różnych miejscach i do różnych celów, niezależnie od warunków atmosferycznych.

Jak powiedział Andy Warhol, słynny amerykański artysta pop-artu:

"Obserwując coś zielonego, odzyskujesz siły."

Zastosowanie sztucznych roślin stwarza nieskończoną liczbę możliwości do ozdoby, które pozwalają na twórczą ekspresję. Dzięki adaptacji tych elementów dekoracyjnych, możemy z łatwością nadać osobowość naszym przestrzeniom, a nawet wpłynąć na emocje i odczucia naszych gości.

W następnych sekcjach tego przewodnika pokażemy konkretne zastosowania sztucznych roślin w restauracjach i barach, w zależności od rodzaju kuchni, do których są one zorientowane.

Zastosowanie w barach sushi: wykorzystanie sztucznych kwiatów wiśni, delikatnych girland i egzotycznych zielonych ścian

Szacowany jako jeden z najpopularniejszych rodzajów restauracji na świecie, bary sushi są nieodłącznym elementem gastronomicznej sceny. Projektowanie tych miejsc to sztuka balansowania pomiędzy tradycją a nowoczesnością. Sztuczne rośliny, jak girlandy i kwiaty wiśni, są wykorzystywane do tworzenia tego kompromisu.

Ikoniczne kwiaty wiśni, znane jako Sakura, to symbole Japonii. Są to doskonałe uzupełnienia dla każdego baru sushi, dodające nuty tradycji i autentyczności. Zostały one słynnie opisane przez Basho Matsuo, wielkiego japońskiego poetę:

"Kwiecie wiśni w między czasie, zachwyć, nawet bogów."

Zielone ściany pełne egzotycznych roślin to kolejny element, który może wnieść nastrój do barów sushi. Może to być kombinacja roślin, takich jak bambus, palmy, czy nawet kwiaty lotosu. Te ściany dodatkowo wprowadzają element natury do wnętrza, tworząc poczucie spokoju i harmonii.

Oto kilka pomysłów na wykorzystanie tych elementów w barach sushi:

 1. Sztuczna ściana z kwiatami wiśni: Może być umieszczona za barem, tworząc tło dla barmanów i jednocześnie tworząc piękny punkt zainteresowania dla gości.
 2. Girlandy z kwiatów wiśni: Mogą być zawieszone na suficie lub wokół okien, dodając delikatnych kwiecistych akcentów.
 3. Egzotyczne zielone ściany: Mogą być użyte jako separatory pomiędzy stolikami, zapewniając prywatność i wprowadzając elementy natury.

Zastosowanie tych dekoracyjnych elementów zapewniane wyjątkowy, zapadający w pamięć wygląd baru sushi, który łączy tradycje z nowoczesnością.

Zielona ściana - panel z eukaliptusa

45,00 zł

Stwórz z nami zieloną przestrzeń w Twoim wnętrzu! Z naszymi panelami ściennymi stworzysz ogród wertykalny w swoim salonie, na tarasie czy biurze. 

Zastosowanie w wietnamskich restauracjach: Wykorzystanie zielonych ścian do stworzenia tropikalnego klimatu i poczucia świeżości

Vietnam, wiecznie zielony, rześki, tętniący egzotycznym życiem. A jak lepiej odzwierciedlić tę świeżość i kolorystykę niż przez zastosowanie zielonych ścian i sztucznych roślin, które przywołują klimat Wietnamu w kadym zakątku restauracji.

Zielone ściany to po prostu ściany pokryte roślinami. Są nie tylko estetyczne, ale tworzą atmosferę świeżości i spokoju. W wietnamskich restauracjach są często uzupełniane przez kwitnących orhidei, paproci i bambusa. Takie zestawienie jest jak opowieść, która mówi o dżungli, tropikalnym klimacie, a przede wszystkim o ukrytej świeżości kuchni wietnamskiej.

Tutaj jest kilka sugestii, jak wykorzystać zielone ściany i sztuczne rośliny w wietnamskich restauracjach:

 1. Przy wejściu: Zacznij od wprowadzenia klimatu już na wejściu. Bambusowy łuk pokryty bluszczem, kwitnące orhidee na parapecie, wszystko to przywita gości, zanim przekroczą próg.
 2. Restauracyjna przestrzeń: Zielone ściany wypełnione egzotycznymi roślinami wzdłuż ścian restauracji, zarówno wewnętrznych jak i zewnętrznych, pomagają stworzyć przestrzeń, która przemawia do zmysłów. Począwszy od dżungli paproci, poprzez girlandy orchidei, aż do bambusowych dekoracji.
 3. Strefa łazienek: Łazienki to miejsce, gdzie zazwyczaj nie spodziewamy się roślinności. Ale zielona ściana tu może zrobić niesamowite wrażenie. Może to być subtelnym nawiązaniem do stylu przyjętego w restauracji, wprowadzającym element organiczności.
 4. Strefa kuchni: Kuchnia zezwala mniejszą swobodę w tym aspekcie, ale małe dodatki roślinne przy stanowiskach pracy, na regałach czy półkach, mogą podkreślić temat i nadać kuchni swoisty charakter.

Pomysłów na wykorzystanie zielonych ścian i sztucznych roślin jest wiele, a wszelkie decyzje powinny być podyktowane indywidualnym charakterem i przede wszystkim - klimatem restauracji. Jak powiedział znany wietnamski reżyser i scenarzysta, Trần Anh Hùng:

"Kwiaty zawsze nie tylko dodają koloru. Kwiaty dodają także muzyki."

Zastosowanie w chińskich restauracjach: Stworzenie spokojnej, harmonijnej atmosfery z wykorzystaniem bambusa i kwiatów lotosu

Chińskie restauracje reprezentują zróżnicowaną gamę estetyki, a ich design wnętrza jest często zainspirowany tradycyjnymi elementami kultury chińskiej. Sztuczne rośliny, takie jak bambus czy kwiaty lotosu, mogą pomóc w tworzeniu tej harmonijnej atmosfery, kojarzącej się z wewnętrznym spokojem, równowagą i pięknem, które przyciąga klientów do lokalów kuchni chińskiej.

Jak zauważa almanach 'Architektura i Design',

"Chińskie tradycje wnętrza są silnie zakorzenione w naturze i jej łagodnych formach, które są podkreślane przez zastosowanie naturalnych, nieprzetworzonych materiałów i prostych kompozycji."

Do naszej dyspozycji mamy kilka typów sztucznych roślin, które łatwo wpiszą się w tradycyjną estetykę chińską:

 1. Bambus: Bambus to symbol szczęścia w kulturze chińskiej i jest zawsze mile widzianym elementem dekoracyjnym. Możemy go używać samodzielnie jako roślinę doniczkową albo jako element zielonego parawanu lub ściany.
 2. Kwiat lotosu: Kwiat lotosu ma głębokie znaczenie w kulturze chińskiej, symbolizując czystość ciała i duszy. Kolorowe sztuczne kwiaty lotosu umieszczone w doniczkach, wazach lub na blatach dodadzą restauracji tchnienie witalności.
 3. Piwonia: Ta kwitnąca roślina jest znanym symbolem bogactwa i honoru w chińskiej kulturze. Jej wspaniałe kwiaty dodają niepowtarzalnego uroku każdemu wnętrzu.

Zastosowanie tych sztucznych roślin w restauracji pozwala nie tylko na stworzenie autentycznej atmosfery, ale również zapewnia doskonałe tło dla pięknej prezentacji potraw. Wbrew pozorom, prostota i minimalizm chińskiego designu wcale nie oznacza jednolitości. Właśnie na tle tych naturalnych elementów, każda potrawa smakuje wyjątkowo!

Indyjskie restauracje: Bogate, żywe kolory i różnorodne wzory roślinne, które odzwierciedlają kulturę i estetykę Indii.

Jeżeli mówimy o Indiach, na myśl przychodzi explosion of colours, bogactwo kultur i tradycji, ale także fascynująca flora, którą możemy tchnąć w nasze przestrzenie gastronomiczne właśnie za pomocą sztucznych roślin.

Indyjskie restauracje z pewnością zyskują na rozpoznawalności poprzez użycie bogatych, żywych kolorów, które ożywiają przestrzeń i nadają jej niepowtarzalny charakter. Sztuczne rośliny wprowadzają tutaj dodatkowo bogactwo faktur i form, stwarzając niezwykłe kompozycje.

Poniżej przedstawiamy kilka sugestii na wykorzystanie sztucznych roślin w indyjskich restauracjach:

1. Girlandy kwiatowe: W Indiach girlandy kwiatowe zazwyczaj zdobią wejścia do domów i świątyń jako symbol powitania i dobrobytu. Wykorzystanie sztucznych girland z różnokolorowych kwiatów, na przykład hibiskusów, lotosów i czerwonych róż, nada atmosferę gościny i radości.

2. Drzewo Mango: Uważane w Hinduizmie za święte, drzewo Mango jest obecne w wielu miejscach w Indiach. Więc dlaczego by nie wykorzystać sztucznego drzewa mango jako centralnego elementu dekoracyjnego, który będzie symbolem płodności i życia?

3. Sztuczne kwiaty lotosu: Kwiat lotosu jest symbolem boskości i duchowej czystości w kulturze indyjskiej. Wykorzystanie sztucznych kwiatów lotosu w dekoracji restauracji nada elegancji i głębokiego znaczenia.

4. Sztuczne liście bananowca: Liście bananowca są powszechnie stosowane jako talerze do podawania jedzenia w Indiach. Sztuczne liście bananowca mogą służyć jako kreatywne elementy dekoracyjne wprowadzające odrobinę tropikalnego klimatu.

"Kolory są dzieciństwem świata" – stwierdził niegdyś laureat literackiej nagrody nobla, Le Corbusier. Właśnie te kolory są tym, co dodge do autentycznej indyjskiej atmosfery w twojej restauracji – użycie żywych, intensywnych kolorów kwiatów i roślin, stworzy ciepłe, przytulne i energetyczne środowisko, które będzie chciał odwiedzić każdy gość.

Pamiętaj, że wybierając rośliny sztuczne, masz pełną kontrolę nad kolorystyką, formą i rozmieszczeniem. Dzięki temu jesteś w stanie tworzyć zaskakujące kompozycje, które przyciągną wzrok każdego gościa.

Zastosowanie w polskich restauracjach

Kiedy myślimy o polskim designie, myślimy o czystych, prostych liniach z subtelnym akcentem na wyraziste elementy przyrody. I tutaj, sztuczne rośliny i zielone ściany mogą zrobić absolutną różnicę w tworzeniu ciepłego, rodzinnego klimatu, który jest tak typowy dla polskiej tradycji.

Drzewa z liśćmi w różnych odcieniach zielonego wprowadzane są do wnętrz w celu ożywienia przestrzeni, co wpływa na wizualny apel restauracji. Modą staje się wykorzystywanie sztucznych girland z liści przymocowanych do sufitu lub ścian, co dodaje przestrzeni trochę magii.

Ornamenty florystyczne, takie jak stroiki na stoły ze sztucznych kwiatów, są niezwykle popularne, gdyż dodają one elegancji i stylu każdemu stołowi, a co za tym idzie całemu salonowi.

Inną popularną tendencją jest użycie sztucznych roślin pnących, takich jak winorośl, do tworzenia kolorowych i ekscytujących szlaków wokół struktury restauracji, wprowadzając dodatkowy element natury do miejskiego otoczenia.

Na przykład, Istnieją różne sposoby na encję roślin w polskim designie wnętrz tak jednak, polski architekt wnętrz Andiejsz Olejnik, zauważył:

"Nic nie dodaje przestrzeni tak życia jak rośliny. Nawet jeśli są sztuczne, nadal dodają te atmosferę, której prawdziwej substancji nie możesz oszukać. Dlatego hoduję je w każdym projekcie, nad którym pracuję."

Oto sposoby, na które możesz dodać rośliny do swojej polskiej restauracji:

 1. Osadzone wysokie sztuczne drzewa w strategicznych miejscach restauracji.
 2. Umieszczenie zwisających koszy z roślinami w głównej przestrzeni dla klientów.
 3. Stworzenie small ‘green corners’ z małymi stolikami, obrusami, a na nich wazą z sztucznymi kwiatami lub małymi drzewkami.

Te wszystkie pomysły mogą pomóc w stworzeniu restauracji, która będzie gośćmi bardzo pozytywnie odbierana.

Zielona ściana - panel z eukaliptusa

45,00 zł

Stwórz z nami zieloną przestrzeń w Twoim wnętrzu! Z naszymi panelami ściennymi stworzysz ogród wertykalny w swoim salonie, na tarasie czy biurze. 

Zastosowanie w hiszpańskich restauracjach

Hiszpańska kultura jest znana ze swojej żywiołowości, ciepła i zmysłowości. Te cechy najlepiej uwidaczniają się w szczególności w kuchni hiszpańskiej i dizajnach restauracji. Roślinne dekoracje, w szczególności bujne, kolorowe sztuczne kwiatowe girlandy i zielone ściany, są kluczowymi elementami, które dodają życia i radości do przestrzeni.

Sztuczne kwiaty jak narzędzie ekspresji kultury

Hiszpańska kuchnia jest bogata w kolory, a te mogą być pięknie odzwierciedlone w dekoracji wnętrz. Sztuczne kwiaty oferują nieskończoną paletę kolorów, od soczystego czerwonego rododendronu, przez jaskrawo pomarańczowe gerbery aż do słonecznych, żółtych margaretek. Połączony z tradycyjnymi hiszpańskimi elementami (jak terakota czy mozaiki), stworzą niezapomnianą atmosferę.

Zielone ściany jako ożywienie przestrzeni

Hiszpańska estetyka wnętrz jest zdecydowanie odważna i intrygująca. Zielone ściany, zdobione różnymi sztucznymi roślinami, mogą przyczynić się do stworzenia przestrzeni, która nie tylko przypomina dziedzińce andaluzyjskie, ale również jest ośrodkiem relaksu i rozmów.

Kilka praktycznych porad dla hiszpańskich restauracji:

 1. Odważne, mocne kolory: Sztuczne kwiaty o intensywnych barwach dodadzą życia każdej przestrzeni.
 2. Zmieszaj i dopełnij: Skombinuj różne rodzaje roślin i kolorów, aby stworzyć unikalne dekoracje.
 3. Zastosuj rośliny śródziemnomorskie: Jak palmowe liście, oliwki czy cyprysy, które idealnie odzwierciedlą charakter regionu.
 4. Pamiętaj o iluminacji: Dobrze oświetlone sztuczne rośliny sprawiają, że kolory są wyraźniejsze, a całość jest bardziej kusząca.

Jak to stwierdził słynny hiszpański architekt Antoni Gaudí - "Istota rzeczy leży w szczegółach". Sztuczne rośliny pozwalają na zwrócenie uwagi na detale, które sprawiają, że przestrzeń jest nie tylko piękna, ale nabiera także charakteru. A właśnie to tworzy niezapomniane doświadczenia dla odwiedzających.

Zastosowanie we włoskich restauracjach

Włoska kuchnia to nie tylko jedzenie serwowane przez uśmiechnięte osoby w czerwonych czapkach. Często zapominamy, że dla Włochów posiłek jest świętością, a otoczenie, w którym spożywają posiłek, ma znaczenie.

"Człowiek jest tym, co je... i tym, w jakim otoczeniu to robi." - Gino's Italian Escape.

Włoska restauracja powinna przekazywać ducha śródziemnomorskiego lata, kiedy winogrona dojrzewają na winoroślach, a aromatyczne rośliny takie jak rozmaryn, tymianek i bazylika intensywnie pachną. Oto kilka pomysłów, jak można osiągnąć ten efekt stosując sztuczne rośliny:

 1. Winorośle: Nie ma bardziej klasycznego symbolu Włoch niż winorośle. Wiszące girlandy z liśćmi winorośli mogą ozdobić sufity, kolumny czy drzwi restauracji.
 2. Ziołowe inspiracje: Sztuczne zioła takie jak różne odmiany bazyliki, rozmarynu i tymianku mogą wprowadzić nawiązanie do włoskich dań. Można je wykorzystać jako dekoracje stołów lub powiesić na ścianach.
 3. Cytrusy: Sztuczne cytrusowe drzewka, takie jak cytryny czy pomarańcze, mogą być ustawione w doniczkach jako dekoracja stołów czy barów.
 4. Zielone ściany: Zielone ściany z domieszką sztucznych ziół lub winorośli pomogą stworzyć włoskie klimaty, jednocześnie wprowadzając elementy naturalne.
 5. Girlandy kwiatowe: Kaskady sztucznych kwiatów, takich jak jaśmin czy klematis, mogą stać się efektownym dodatkiem nad barem lub w strefach wejściowych.

Zaimplementowanie tych pomysłów, zwłaszcza w miejskich lokalizacjach gdzie dostęp do prawdziwych roślin może być ograniczony, pomoże stworzyć atmosferę prawdziwej włoskiej Trattorii.

Ogródki piwne: Przytulne kąciki z zielonymi ścianami tworzące przyjazną, relaksującą przestrzeń.

Nie ma nic przyjemniejszego niż spędzanie ciepłych dni na zewnątrz, szczególnie w komfortowym ogródku piwnym. Ale tworzenie atmosfery, która przyciągnie klientów, wymaga subtelnego balansu pomiędzy estetyką i wygodą.

Odpowiedź na to jak stworzyć idealny ogródek piwny może tkwić w sztucznych roślinach, które cieszą się coraz większą popularnością jako element dekoracyjny w przestrzeniach zewnętrznych. Tu są 3 powody, dla których sztuczne rośliny są doskonałym wyborem dla Twojego ogródka piwnego:

 1. Wytrzymałość: Sztuczne rośliny są niezniszczalne. Nie uschną na słońcu, nie niszczą się od wiatru, deszczu czy śniegu.
 2. Mały nakład pracy: W przeciwieństwie do prawdziwych roślin, sztuczne nie wymagają pielęgnacji. Nie musisz zastanawiać się nad tym, czy są odpowiednio podlewane czy przycinane.
 3. Wszechstronność: Sztuczne rośliny są dostępne w nieskończonym asortymencie. Bez względu na to, jaki wygląd chcesz osiągnąć, z pewnością znajdziesz roślinę, która będzie pasowała do Twojego projektu.

Zielona ściana z sztucznych roślin to świetna opcja dla ogródków piwnych. Tworzy one efekt ogrodu bez konieczności posiadania dużej ilości zieleni. Daje to miejsce do siedzenia, które jest przytulne, a jednocześnie otwarte i zintegrowane z otoczeniem. Sztuczne rośliny na ścianach są też praktyczne - nie przyciągają owadów i nie uczulają.

Przy zaprojektowaniu takiego miejsca, pamiętaj o kontrastach. Kolorystyka jest bardzo ważna: zieleń ścian świetnie komponuje się z drewnianymi meblami i białymi, delikatnymi dodatkami. Jednym ze znanych architektów wnętrz, Albert Hadley, powiedział:

"Najważniejsze w projektowaniu wnętrza to kolory. Wybór i użycie kolorów mogą sprawić, że miejsce okazuje się sukcesem albo spełnia się jego klęska."

Tak więc, zaprojektuj swój ogródek piwny z takich elementów, które składają się na harmonijną całość i przyciągną klientów jak magnes! Pomyśl o sztucznych roślinach jako o skutecznym i praktycznym narzędziu, które pomoże Ci osiągnąć swój cel.

Zielona ściana - panel z eukaliptusa

45,00 zł

Stwórz z nami zieloną przestrzeń w Twoim wnętrzu! Z naszymi panelami ściennymi stworzysz ogród wertykalny w swoim salonie, na tarasie czy biurze. 

Kawiarnie i bary: Małe akcenty roślinne poprawiające estetykę i wprowadzające elementy naturalne

Kawiarnie i bary często odwiedzamy, aby poczuć się swobodnie, zrelaksować i cieszyć towarzystwem znajomych w przytulnym otoczeniu. Jak scentralizować tę atmosferę relaksu i komfortu? Rozwiązaniem mogą być sztuczne rośliny jako elementy dekoracji wnętrza.

Małe akcenty roślinne mogą nadać unikalnego charakteru oraz sprawić, że przestrzeń będzie wyglądać bardziej "żywo" i "świeżo". Zgodnie ze słowami słynnej francuskiej projektantki wnętrz, Andree Putman "Rośliny symulujący naturę mogą stworzyć atmosferę spokoju i relaksu, która jest tak potrzebna w miejskich kawiarniach i barach."

Oto kilka praktycznych pomysłów na wykorzystanie sztucznych roślin w kawiarniach i barach:

 1. Doniczki z sukulentami: Wielokolorowe, małe doniczki z sztucznymi sukulentami mogą być pięknym dodatkiem do stolików w kawiarniach i barach. Sukulenty są modnym elementem dekoracyjnym, który doda przytulności każdemu wnętrzu.
 2. Girlandy pnącz: Dekorując stół bądź regał girlandą z pnączy tworzymy naturalny, romantyczny klimat.
 3. Sztuczne kwiaty w wazonach: Te mogą dodać odrobinę staroświeckiego uroku, dodając estetycznej różnorodności wnętrza.
 4. Zielone ściany: Ściany pokryte sztucznym mchem lub innymi zielonymi roślinami mogą dodać niezwykłego charakteru przestrzeni, zwłaszcza, jeżeli miejsce jest utrzymane w nowoczesnym, minimalistycznym stylu.

Nie oznacza to, że powinniśmy zapomnieć o odpowiednim umieszczeniu i doborze roślin. Na przykład rośliny doniczkowe najlepiej prezentować się będą na stolach, półkach i parapetach, natomiast zielone ściany powinniśmy umieścić tam, gdzie będą najbardziej widoczne i wzbogacą ostateczne postrzeganie przestrzeni.

Pamiętaj, że niezależnie od naszych wyborów i preferencji, sztuczne rośliny zapewnią nam eleganckie, naturalne i estetycznie uporządkowane wnętrza, które stworzą pozytywne wrażenie na każdym gościu.

Zielona ściana - panel z eukaliptusa

45,00 zł

Stwórz z nami zieloną przestrzeń w Twoim wnętrzu! Z naszymi panelami ściennymi stworzysz ogród wertykalny w swoim salonie, na tarasie czy biurze. 

Kluby i miejsca spotkań

Kiedy myślimy o klubach i miejscach spotkań, zazwyczaj wyobrażamy sobie przestrzeń wypełnioną dźwiękami muzyki, barwnymi światłami, tłumami ludzi i niesamowitą energią. W takich oszałamiających, ale często chaotycznych miejscach, sztuczne rośliny mogą wprowadzić nieoczekiwany ale przyciągający oko element natury i spokoju.

Jak mogą pomóc sztuczne rośliny? Główne zalety zastosowania sztucznych roślin w klubach i miejscach spotkań obejmują:

 1. Jasność i kolor: Ożywiają przestrzeń, dodają kolor i intensywność.
 2. Dodają nowego wymiaru: Utwórz imponującą, wielowymiarową przestrzeń, tworząc niesamowite i unikalne krajobrazy.
 3. Stwarzają prywatność: Rośliny można wykorzystać do stworzenia odosobnionych przestrzeni, które sprawiają, że goście czują się bardziej komfortowo.

Cytat znanego architekta wnętrz Elsie de Wolfe,

"Jestem teraz zwolennikiem roślin, prawdziwych lub fałszywych - każda z nich ma swoje miejsce."

Przykładem może być wykorzystanie w klubach dużej ilości sztucznych palm lub zielonych ścian, co może oddzielić strefy VIP lub stworzyć klimat tropikalnej nocy. Przeurocze sztuczne kwiaty mogą być użyte w damskich toaletach, podkreślając estetykę i dbałość o szczegóły.

Pamiętaj, dobór odpowiednich roślin jest kluczowy. Wybieraj takie, które będą pasować do atmosfery i stylu twojego miejsca. Metoda prób i błędów jest tutaj najlepszym nauczycielem. Warto jednak zauważyć, że zasada mniej znaczy więcej, zdecydowanie działa tutaj na korzyść. Czyli zamiast zasypywać lokal roślinami na prawo i lewo, lepiej skupić się na kilku, ale dobrze dobranych elementach. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić aranżację, rośliny są przecież mobilne.

Kiedy już zdecydujesz się na wykorzystanie sztucznych roślin w swoim miejscu, użyj swojej kreatywności i doświadczenia, żeby stworzyć coś wyjątkowego. Sztuczne rośliny to wspaniałe narzędzie do twórczego wyrażania siebie i przyciągania klientów.

Beach-bary

Stworzenie prawdziwego wakacyjnego klimatu w beach-barze nad polską rzeką jest możliwe dzięki wykorzystaniu sztucznych roślin!

Często spotykane są tu egzotyczne rośliny takie jak palmy, bananowce czy hibiskusy, które współgrają z piaskiem, leżakami i drewnianym wystrojem. Ważnym jest tutaj wytworzenie atmosfery relaksu, swobody i beztroski - a odgrywają w tym kluczową rolę sztuczne rośliny.

Jak mówił znany botanik Luther Burbank, "Kwiaty zawsze sprawiają, że ludzie są lepsi, szczęśliwsi i bardziej pomocni; są naprawdę słońcem, jedzeniem i lekarstwem dla duszy."

Tutaj też, rośliny nie służą tylko jako ozdoba. Mogą one tworzyć naturalne, aczkolwiek sztuczne, ściany, które pomagają tworzyć intymniejsze strefy, chronią także klientów przed wiatrem. Figury roślinne mogą być wykorzystane jako elementy reklamowe, dodające do miejsca osobistego charakteru.

Pamiętajmy jednak, że:

 1. Sztuczne rośliny muszą być odpowiednie do miejsca: W beach-barach nad rzekami nadają się sztuczne palmy, hibiskusy, ferny itp.
 2. Wykorzystaj różne rozmiary i kształty roślin: To doda głębi i zróżnicowania przestrzeni.
 3. Zapewnij odpowiednie oświetlenie: Pokaże to rośliny w pełnym blasku, co da efekt bardziej naturalny.
 4. Umożliw swobodne poruszanie się: Tworzenie przestrzeni jest istotne, ale ważne jest, aby pamiętać o swobodnym poruszaniu się klientów. Łatwość w dostępie do barów, toalet czy wyjść ewakuacyjnych powinna być gwarantowana.

Praktyczne porady

Podczas korzystania z sztucznych roślin w dekoracji wnętrz, są pewne kluczowe aspekty, które warto uwzględnić. Oto praktyczne porady dla zastosowania sztucznej roślinności w branży gastronomicznej:

 1. Dobierz rośliny do stylu lokalu: Wybierz rośliny, które pasują do tematyki Twojej restauracji/baru/kawiarni. Na przykład, delikatne kwiaty wiśni będą idealne do dekoracji japońskiej restauracji sushi, podczas gdy żywe, kolorowe rośliny będą dobrą opcją dla indyjskiej restauracji.

 2. Jakość zamiast ilości: Wybieraj rośliny wysokiej jakości, które wyglądają jak prawdziwe. Wysokiej jakości sztuczne rośliny mogą wyglądać jak prawdziwe i dodać wyjątkowego uroku Twojemu wnętrzu.

 3. Zmiana dekoracji zgodnie z sezonem: Dzięki sztucznym roślinom, masz możliwość zmiany dekoracji w zależności od pory roku. Możesz na przykład zastosować kwiaty wiśni na wiosnę, bambus na lato, barwne liście na jesień i jasnozielone rośliny na zimę.

 4. Rozmieszczenie roślin: Rozważ rozmieszczenie roślin w strategicznych miejscach. Mogą dodać zielonej energii w tzw. "martwych przestrzeniach" jak na przykład w rogu restauracji czy przy oknach.

 5. Wykorzystaj rośliny jako przegródki przestrzenne: Rośliny mogą służyć jako przegródki, tworząc kosztem niewielkiej inwestycji, intymne i prywatne przestrzenie dla gości.

Jak powiedział słynny architekt Frank Lloyd Wright:

"Przyroda to najbliższy sojusznik architektury".

Pamiętaj, że wykorzystanie sztucznych roślin to nie tylko dekoracyjny aspekt, ale także sposób, aby wzmocnić wrażenie gości na temat wykonanej koncepcji i estetyki Twojego lokalu.